Gyvybės mokslai

„Biomatter” pritraukė 6,5 mln. Eur investiciją naujų fermentų kūrimui dirbtinio intelekto pagalba

2024/08/07

Lyderiaujanti fermentų inžinerijos įmonė „Biomatter” pritraukė 6,5 mln. eurų investiciją iš rizikos kapitalo fondų „Inventure” ir „UVC Partners”. Prie pagrindinių šio etapo investuotojų taip pat prisijungė ir jau esami „Biomatter” investuotojai – lietuvių fondas „Practica Capital”, „Metaplanet” bei verslo angelai, pramonės ekspertai.

 

„Biomatter” komanda

 

Lyderiaujanti fermentų inžinerijos įmonė „Biomatter” pritraukė 6,5 mln. eurų investiciją iš rizikos kapitalo fondų „Inventure” ir „UVC Partners”. Prie pagrindinių šio etapo investuotojų taip pat prisijungė ir jau esami „Biomatter” investuotojai – lietuvių fondas „Practica Capital”, „Metaplanet” bei verslo angelai, pramonės ekspertai.

 

Investicijos dėka, „Biomatter” galės toliau kurti inovatyvius produktus ir technologijas. Viena tokių – įmonės vystoma „Intelligent Architecture™” platforma, kuri leidžia sukurti visiškai unikalius fermentus, išvengiant trūkumų, kuriuos turi natūralūs fermentai, taip itin praplečiant jų taikymo galimybes.

 

Tradicinių fermentų kūrimo metodų iššūkiai

Fermentai yra pagrindinės molekulės, galinčios prisidėti prie reikšmingos transformacijos medicinos, chemijos pramonės ir tvarios maisto produkcijos srityse. Šiandien gamtoje randami fermentai atlieka svarbias funkcijas įvairiose pramonės šakose, tačiau siekiant efektyvumo, kiekvienai sričiai ir pritaikymui reikalingi nauji, unikalūs fermentai, kurių generavimas yra itin didelis iššūkis mokslininkams.

 

Dabartiniai fermentų kūrimo metodai yra paremti brangiais eksperimentiniais tyrimais, kurie gali trukti mėnesius ar netgi keletą metų, o tokiu būdu sukurtų fermentų taikymo galimybės – vis dar itin ribotos. Taip pat tradiciniai fermentų inžinerijos metodai yra paremti nedidelių pakeitimų įvedimu į jau gamtoje egzistuojančias molekules, siekiant sukurti naujas ar geresnes funkcijas, tačiau dažnu atveju šie pagerėjimai yra gan nedideli, o funkcijos – panašios į jau egzistuojančias. Natūralūs fermentai paprasčiausiai nėra evoliucionavę XXI-ojo amžiaus industriniams tikslams.

 

Nauja platforma keičia fermentų kūrimo paradigmą ir jų pritaikymą

Spręsdami ribotų galimybių problemą, 2019 metais „Biomatter” komanda pristatė svarbų tyrimą, parodžiusį, kad jų sukurtas dirbtinio intelekto įrankis gali mokytis iš didelio kiekio duomenų apie jau egzistuojančius fermentus ir panaudoti šias apibendrintas žinias generuojant visiškai naujas fermentų molekules.

 

Šiai dienai įmonės jau vystoma fermentų inžinerijos platforma „Intelligent Architecture™” naujus fermentus leidžia sukurti neapsiribojant egzistuojančioms molekulėms. Tai reiškia, kad nusprendus, kokią funkciją ir savybes fermentas turi turėti, nauja molekulė yra kuriama pradedant nuo „tuščio lapo”. Tokiu būdu, baltymų inžinieriai gali kurti naują molekulę nuo jos pirmojo atomo, specifiškai pritaikytą jos galutinei aplikacijai.

 

Dabar, naudojant „Intelligent Architecture™, „Biomatter” kuria fermentus, kurie gali būti pritaikyti įvairioms pramonės šakoms, įskaitant chemijos ir maisto pramonę, žemės ūkį, mediciną ir gyvybės mokslus. Platformos pagalba fermentų kūrimo laikas sutrumpinamas nuo metų iki vos kelių savaičių.

 

Tikimasi, kad sparčiai augant globaliam klientų tinklui, investicija leis „Biomatter” ir toliau plėsti unikalias šios platformos galimybes bei kurti naujus fermentus pasauliniu mastu.