ICT

„Inion Software“ žengia į vėjo elektrinių rinką

2024/05/14

Didelę patirtį kurdami pažangias saulės elektrinių stebėjimo ir analizavimo sistemas sukaupusi lietuvių bendrovė „Inion Software“ žengia į naujus energetikos vandenis. Bendrovė pradėjo teikti valdymo sprendimus ir vėjo jėgainių elektrinėms.

 

Toks žingsnis bendrovei – neatsitiktinis. Naujausi tyrimai ir statistika rodo, kad vėjo jėgainės tampa vis svarbesniu elektros energijos gamybos šaltiniu, prisidedančiu prie mažesnės anglies dvideginio emisijos.

 

„Saulės elektrinės Lietuvoje jau tapo įprastu reiškiniu. Kiek kitaip yra su vėjo jėgainėmis, kurių potencialas šalyje dar nėra išnaudotas. Mūsų šalis yra tokioje klimato juostoje, kurioje negalime pasigirti nei dažna saule, nei pastoviu vėju. Tai įrodo, kad tą laiką, kai gamta mums padeda gaminti energiją, reikia išnaudoti maksimaliai. Vedini šio tikslo, nusprendėme savo sukauptą patirtį panaudoti kuriant pažangiausius vėjo jėgainių valdymo sprendimus, skirtus tiek Lietuvos, tiek užsienio energijos gamintojams“, – sako „Inion Software“ vadovas dr. Šarūnas Stanaitis.

 

Vėjo galia

Viena pirmųjų vėjo jėgainių, kuri naudoja „Inion Software“ sprendimus, pastatyta Telšių r., Degaičių sen., Gaudikaičių kaime. Žemaitijoje jėgainę pastačiusios bendrovės „Dalis gero“ direktorius Aidmantas Bernatonis pažymi, kad vėjo jėgainės įrengimas nėra greitas, tačiau rezultatas leidžia džiaugtis pagaminamos elektros kiekiu.

 

„Ši vėjo jėgainė darbą pradėjo šių metų pradžioje.  Projektavimo, derinimo ir kitų darbų atlikimas užtruko apie 4 metus. Nors tokios jėgainės įrengimas ir trunka ilgiau nei, pavyzdžiui, saulės parko įrengimas, tačiau vėjo jėgainės pagaminamos elektros energijos kiekis yra gerokai didesnis. Mūsų jėgainės galingumas siekia 2 MW“, – sako A. Bernatonis.

 

„Inion Software“ vadovas teigia, kad startuolis pasiūlė bendrovei „Dalis gero“  sprendimus, kaip prijungti elektrinę prie ESO tinklų,  įdiegė nuotolinio elektrinės valdymo įrangą, leidžiančią ESO avariniu atveju valdyti elektrinę.

 

Augantis susidomėjimas

Per pastaruosius metus daugelis šalių įsipareigojo didinti atsinaujinančios energijos dalį savo energetinėje gamyboje, o vėjo jėgainės yra vienas iš pagrindinių šaltinių, kurie prisideda prie šio tikslo įgyvendinimo. Šis augimas yra skatinamas ne tik didėjančiu susirūpinimu dėl klimato kaitos, bet ir technologinių tobulinimų vėjo jėgainių srityje, kurie padidina jų efektyvumą ir ekonominį patrauklumą.

 

Vertindamas tai, dr. Š. Stanaitis mano, kad vėjo jėgainių populiarumas augs, juolab, kai sukuriami įrankiai, kurie padeda užtikrinti maksimalų našumą. Jis taip pat pažymi, kad vėjo jėgainių plėtra skatina tvarios ekonomikos augimą su juo augančiu darbo vietų skaičiumi.

 

Svarbi patirtis

„Inion Software“ jau daugiau nei 5 metus kuria stebėjimo ir analizės įrankius, skirtus naudoti saulės elektrinėse, kurių paklausa kasmet auga. Bendrovė taip pat kuria ir pritaiko išmaniąsias baterijų valdymo sistemas, kurios naudoja dirbtinio intelekto algoritmus, padedančius nuspėti ir atrinkti efektyviausią scenarijų elektros gamybos procesui.