Fintech | Lyderiai

„Shift4 Payments Lithuania“ vadovas Tadas Vizgirda: galėčiau drąsiai teigti, kad Vilniui tikrai nėra lygių finansinių technologijų sektoriuje

2023/11/23

Tadas Vizgirda, „Shift4 Payments Lithuania“ generalinis direktorius, Amerikos prekybos rūmų valdybos pirmininkas

 

Vilniaus finansinių technologijų sektorius garsėja visame pasaulyje. Čia veikia daugybė įmonių, siūlančių vartotojams įvairius finansinius sprendimus: nuo tradicinių bankinių paslaugų iki greitų pervedimų ar mokėjimo sistemų – visa tai kuriama Lietuvos sostinėje.

Verslo ekosistemos „Vilnius TechFusion“ 2022 m. duomenimis, Lietuvos sostinėje veikia 326 finansinio sektoriaus įmonės, kurios bendrai įdarbina beveik 5 tūkst. darbuotojų. Sektoriaus augimas stebimas kasmet: nuo 2021 m. įmonių skaičius padidėjo 39 proc., o darbuotojų skaičius išaugo net 17 proc. Vidutinis darbuotojų atlyginimas sektoiuje siekia virš 3 000 eurų neatskaičius mokesčių.

 

JAV kapitalo įmonė „Shift4 Payments Lithuania“ yra puikus šio augimo pavyzdys: 2023-aisiais įdarbinę beveik 300 darbuotojų, per metus pasiekė beveik 600 darbuotojų ribą. Vilniuje įsikūrusios įmonės vadovas Tadas Vizgirda sako, kad tai ne pabaiga ir 2024 m. planuoja tolimesnį padalinio augimą ir žada priimti dar 100 darbuotojų.

 

Kokie 2023-ieji buvo Jums, kaip „Shift4 Payments Lithuania“ vadovui, ir jūsų vadovaujamai įmonei?

Manau, kad kai geri laikai įmonei, tada ir vadovui puikiai sekasi. Pastaraisiais metais vienas didžiausių mano iššūkių buvo užauginti „SHIFT4” padalinį Lietuvoje. Pirmuosius augimo vaisius pradėjome skinti dar praėjusiais metais. Visgi, didžiausią augimą išgyvenome per šiuos metus, kai įmonės darbuotojų skaičius išaugo nuo 300 iki beveik 600.

 

Visada galvojau, kad augti tokiais tempais yra didžiulis iššūkis ir tikėjausi, kad tai padaryti bus gerokai sunkiau, tačiau pasinaudoję tinkamomis aplinkybėmis sugebėjome sukurti naują darbuotojų branduolį. Kitų įmonių sustojimas, didėjanti infliacija ir gresianti recesija, mums padėjo atleisti visus stabdžius ir smarkiau paspausti akseleratoriaus pedalą. Iš to ir gavosi didžiausias mūsų įmonės šuolis per visą jos egzistavimo istoriją.

 

Tiesa, norėčiau pabrėžti, kad augti lengva, tačiau kokybišką augimą pasiekti yra daug sudėtingiau. Su tokiu iššūkiu man, kaip vadovui, padėjo susitvarkyti mūsų įmonės vadovų pasitikėjimas Lietuvos padaliniu. Po tokio šuolio pats savininkas, įmonės įkūrėjas Jared Isaacman, atskrido į Vilnių, kad paskatintų darbuotojus ir iš manęs išgirstų, kaip tai įmanoma padaryti. Reziumuojant galiu pasakyti, kad kai turimas didelis valdžios pasitikėjimas ir susidėlioja geros aplinkybės, jokie iššūkiai nėra baisūs.

 

Kokie įmonės planai ir jūsų nusiteikimas 2024-iesiems?

Manau, kad mūsų augimo tempas kiek sulėtės, bet tai normalu. Privalu daryti tam tikras pauzes, kad kokybė ir įmonės kultūra nenukentėtų. Norėčiau pastebėti, jog kartu augti dideliais tempais yra pavojinga, nes tai gali ne tik sugriauti sukurtą teigiamą aplinką įmonėje, bet ir sukelti nesaugumą darbuotojų tarpe. Vis dėlto, kitais metais bandysime pasiekti 700 darbuotojų skaičių Lietuvos padalinyje. Tiesa, dėl šio tikslo nesu iki galo įsitikinęs, nes sunku pasakyti, kokių profesionalų Lietuvoje ieškos mūsų įmonės vadovai iš JAV, bet praėjusiais metais panašiu laikotarpiu sakiau, kad 2023 m. įdarbinsime apie šimtą darbuotojų, o gavosi beveik 300.

 

„Vilnius TechFusion“ ekosistemos duomenimis, technologinėse įmonėse dirbančių talentų skaičius Vilniaus mieste augo 22% (lyginant 2020-2022). Ar jaučiate talentų stygių? Kaip konkuruojate dėl talentų su kitomis įmonėmis?

Pirmiausia reikėtų apsibrėžti konkuravimo sąvoką. Šiais laikais konkurencija nebėra siūlyti dvigubus atlyginimus ir taip privilioti darbuotojus. Svarbu atrasti unikalų susitarimą tarp abiejų suinteresuotų pusių.

 

Įmonėje „Shift4 Payments Lithuania“ būsimiems ir esamiems darbuotojams nežadame nerealių aukso kalnų, bet siekiame išklausyti, ko nori patys dirbantieji. Per pandemiją supratome, kad darbuotojai nori būti akcininkais, todėl nusprendėme jiems akcijas dovanoti. Jiems nereikia jų išpirkti ar imti paskolas, kad jas įsigytų. Dėl šios priežasties darbuotojai yra motyvuoti likti darbo vietoje, stebi, kaip įmonei sekasi rinkoje ir akcijų biržoje. Tai duoda jiems tam tikrą atsakomybę, visi nori, kad akcijų kaina augtų ir tiek įmonei, tiek klientams sektųsi gerai.

 

Žinoma, be šios motyvacinės priemonės siūlome ir kitas naudas. Tarp jų ir kelionės į konferencijas, mūsų pagrindinį biurą JAV, kur suteikiame galimybę susipažinti su pačia šalimi ir geriau ją patyrinėti. Taip pat mokame dideles premijas už į įmonę pakviestą dirbti žmogų.

Shift4 Payments Lietuva komandos nuotrauka iš rekordinės liepos 4-osios, JAV Nepriklausomybės dienos, šventės

 

Vilniuje savo padalinį atidariusios JAV įmonė „AccuSourceHR“ lyderis Dan Filby įvardijo, kad mūsų miesto pasirinkimą lėmė darbuotojų technologinis raštingumas. Esate dirbęs ir lankęsis daugybėje pasaulio šalių. Ar ir Jums atrodo, kad Vilniaus technologijų talentai išsiskiria technologiniu raštingumu, lyginat su JAV ar kitomis Senojo žemyno šalimis?

Manau, kad viskas priklauso nuo to, su kuria pasaulio vieta lygintumėte. Lyginti Lietuvą su JAV tiesiog neįmanoma dėl skirtingo šalių dydžio, tačiau daug paprasčiau būtų lyginti Vilnių su kokiu nors JAV didmiesčiu. Nors ir neturime programuotojų iš Silicio slėnio žiūrint į JAV didmiesčių vidurkį, galėčiau pasakyti, kad didelių skirtumų technologinio raštingumo prasme nepastebiu. Galėčiau net pasakyti, kad Vilnius yra tikrai aukščiau už kai kuriuos JAV miestus. Žinoma, prie Lietuvos sostinės potencialo šioje srityje prisideda ir tai, kad technologijų srities darbuotojai čia yra daug jaunesni nei kitose šalyse.  Tačiau reikėtų nepamiršti, kad pasiekti pilną potencialą reikalingos didelės investicijos. Tik jų pagalba darbuotojai galėtų ir toliau auginti savo talentą, neužsisėdėti su turimomis žiniomis. Žvelgiant į mūsų kuriamą produktą, manau, kad jis būtent tai ir leidžia padaryti. Mūsų darbuotojams įmonėje paprasčiau tobulinti ir panaudoti įvairius savo gebėjimus.

 

Ar galėtume Vilnių vadinti visos Europos investuotojų centru? Jei ne, ko mums trūksta iki šios pozicijos?

Jei kalbėčiau iš „Shift4 Payments Lithuania“ vadovo pozicijos, galėčiau drąsiai teigti, kad Vilniui tikrai nėra lygių finansinių technologijų sektoriuje. Labai džiugu, kad „Lietuvos bankas“ ir Vyriausybė ėmėsi strategijos tapti stipriausiais šiame sektoriuje ir kūrė įstatymus, liberalizavo bankinę sistemą bei pasiekė, kad šalis taptų patrauklia vieta finansinių technologijų investicijomis. Kai atsiranda gera terpė investuoti, automatiškai toje vietoje telkiasi geriausi programuotojai ir technologijų specialistai.

Vilnius turi visas kompetencijas ir patirtį toliau konkuruoti su didžiausiais finansų centrais visame pasaulyje.

Kalbant iš Amerikos verslo rūmų pirmininko pozicijos, pastebėčiau, kad ne tik finansinių technologijų, bet ir kitose srityse yra daug puikiai veikiančių įmonių. Pavyzdžiui, nors ir nesame visos Europos gyvybės mokslų centras, bet, palyginus su situacija prieš 10 metų, matau didžiulę pažangą. Ir tai tik keli pavyzdžiai, parodantys, kad visuose strateginiuose sektoriuose galime pasidžiauti didele pažanga, įvykusia per pastarąjį dešimtmetį.

 

Esate vienas iš „Foreign Investors Annual Summit“ iniciatorių ir organizatorių. Kokių naudų Vilniui ir Lietuvai suteikė šie renginiai?

Tai vienas didžiausių Lietuvoje vykstančių verslo renginių, kurį organizuojame nuo 2022 metų. Nors jį planavome pradėti rengti anksčiau, planus sugadino užklupusi pandemija. Tai renginys, kuriame susitinka ir diskutuoja Lietuvoje investavusių užsienio kompanijų vadovai ir atstovai, investuotojai iš užsienio, sprendimų priėmėjai, ekspertai, verslo savininkai ir valdžios atstovai. Šiame renginyje kviečiame diskutuoti verslui aktualiomis temomis ir kartu ieškoti sprendimų esamiems iššūkiams.

 

Iš praėjusio renginio naudos gavo ne tik verslininkai, bet ir visa Lietuva. Čia dalyvavę ir į JAV grįžę Amerikos verslininkais dalijosi gerais atsiliepimais, teigė, kad Lietuva stiprėja, tad svarsto pas mus investuoti. Taip pat tai kartu naudinga ir Lietuvos verslininkams, kurie nori plėstis į JAV. Jie galėjo susipažinti su būsimais partneriais, sužinoti rinkos taisykles ir tam iš anksto pasiruošti.

Tadas Vizgirda: Per metus surengiame daugiau nei 100 verslo renginių ir industrinių susitikimų

 

Esate ilgametis Amerikos verslo rūmų valdybos pirmininkas. Kokiais pasiekimais galite pasigirti?

Šie metai mums yra labai svarbūs, kadangi šiais metais minime 30 metų Amerikos verslo rūmų Lietuvoje veiklos sukaktį, o tai mus dar labiau įpareigoja augti, tobulėti ir atliepti verslo poreikius. Aš, kaip vadovas, į juos atėjau prieš 13 metų, tai yra ir man itin svarbi sukaktis.

Svarbiausia rūmų dalis yra nariai, kurių šiandien yra daugiau nei 190. Mūsų skaičiavimais jie bendrai Lietuvoje sukuria daugiau nei  43 000 darbo vietų. Tai didelė dalis, formuojanti ne tik Lietuvos ekonomiką, bet ir smarkiai prisidedanti prie Lietuvos BVP. Mūsų pagrindinis darbo rezultatas – ilgametis bendradarbiavimas su Lietuvos vyriausybe, JAV valdžios atstovais ir Lietuvoje veikiančia ambasada. Esame lyg stuburas, esminė jungtis tarp Lietuvos ir Amerikos. Puikiu pavyzdžiu galėtų būti šiais metais mūsų organizuota Liepos 4-osios, JAV Nepriklausomybės dienos šventė, kuri mums buvo rekordinė ir kurioje subūrėme daugiau nei 4 tūkst. dalyvių puoselėjančių ir prijaučiančių amerikietiškoms tradicijoms.

Per savo darbo laiką sukūrėme įvairias verslo misijas, darbinius komitetus, strategijas, taip pat realizuojame save įvairiose srityse. Per metus surengiame daugiau nei 100 verslo renginių ir industrinių susitikimų, nors realiai pas mus dirba tik du darbuotojai. Jaučiuosi dėkingas visiems Amerikos verslo rūmų nariams, kurie prisideda ne tik prie vietinės verslo aplinkos auginimo, bet ir prie dvišalių ryšių stiprinimo.

 

Vilnius šiemet švenčia 700 metų jubiliejų. Koks būtų jūsų palinkėjimas Vilniui trumpuoju periodu ir kokią viziją įžvelgiate ilguoju?

Pagaliau Vilnius subrendo ir pasiekė savo paauglystę. Manau, kad šio miesto ateitis yra labai šviesi, tad kryptis, kuria palinkėčiau eiti, tai stiprinti tarpusavio ryšį, atrasti daugiau perspektyvių sektorių ir privilioti vis daugiau turistų į šį puikų miestą. Pastebėjau, kad kai žmogus pirmą kartą atvyksta į Vilnių, dažnai jį įsimyli ir nori čia sugrįžti. O kartais žmonės į jį net labai įsižiūri ir atsikrausto gyventi.

 

 

Sužinokite daugiau apie Vilnius TechFusion ekosistemą: https://vilniustechfusion.com/leidinys/