Gyvybės mokslai | ICT

Vilniečių „Neurotechnology“ biometriniai sprendimai padėjo užtikrinti skaidrius visuotinius rinkimus Liberijos Respublikoje

2023/12/21

Vilniuje įsikūrusios dirbtinio intelekto ir biometrinių technologijų bendrovės „Neurotechnology“ sprendimai padėjo sumažinti rinkėjų sukčiavimo atvejų skaičių Liberijos Respublikos visuotiniuose rinkimuose.

Daugiau nei 30 metų biometrinius sprendimus vystanti „Neurotechnology“ pranešė, kad Liberijos Respublikos nacionalinei rinkimų komisijai suteikė biometrinę balsuotojų registracijos sistemą, padėjusią sudaryti rinkėjų sąrašus 2023 m. visuotiniams rinkimams.

Įmonė įdiegė biometrinės programinės įrangos sprendimus ir paslaugas, įskaitant išankstinę registraciją, pagrindinę balsuotojų registraciją, registro tvarkymą ir galutinio rinkėjų sąrašo sudarymą. Vos per šešias savaites „Neurotechnology“ padėjo sėkmingai užregistruoti beveik 2,5 mln. rinkėjų ir nustatyti daugiau negu 27 tūkst. rinkimų pažeidimo atvejų.

„Biometrinės technologijos, skirtos rinkėjų registracijai ir rinkimams, padės užtikrinti, kad ateityje vienas asmuo galėtų skirti tik vieną balsą “, – sakė Liberijos Respublikos Nacionalinės rinkimų komisijos pirmininkė Davidetta Browne-Lansanah. „Liberijos Respublikos Nacionalinė rinkimų komisija (NEC Liberia) vertina „Neurotechnology“ komandą kaip biometrinio rinkėjų registravimo profesionalus“, – teigė ji.

 

Projekto metu „Neurotechnology“ teikė Liberijos Respublikos Nacionalinei rinkimų komisijai šiuos sprendimus ir paslaugas:

  • Išankstinė rinkėjų registracija suteikė piliečiams galimybę iš anksto pateikti asmeninius duomenis internetinės platformos pagalba. Daugiau nei 20 proc. užsiregistravusiųjų pasinaudojo išankstine registracija, todėl jiems atvykus į registracijos punktus aptarnavimo laikas sutrumpėjo nuo šešių iki dviejų minučių asmeniui.
  • Visas rinkėjų registracijos periodas truko šešias savaites, jo metu buvo panaudota 1150 biometrinių registravimo įrenginių. Atvykus į registracijos punktus, išankstinėje registracijoje dalyvavusiems rinkėjams tereikėjo pateikti sugeneruotą QR kodą, o naujai besiregistruojantieji turėjo pateikti visus savo asmens duomenis. Po to buvo registruojami kiekvieno asmens veido ir pirštų atspaudų biometriniai duomenys ir išduodamos rinkėjų kortelės.
  • Registro konsolidavimas saugiai sujungė rinkėjų tapatybės duomenis iš visų biometrinių registravimo įrenginių į vieną centralizuotą registrą bendram apdorojimui.
  • Registro tvarkymo metu buvo sėkmingai identifikuoti ir pašalinti bandymai apsimesti kitu asmeniu, nepilnamečių bandymai užsiregistruoti bei pakartotinės rinkėjų registracijos. Iš viso buvo aptikta daugiau nei 27 tūkst. rinkimų pažeidimo atvejų, o 529 asmenys nustatyti kaip galimi nepilnamečiai.
  • Tolesnio etapo metu piliečiams buvo pateikti preliminarūs rinkėjų sąrašai ir suteikta galimybė prašyti galutinio rinkėjų sąrašo pakeitimų.
  • Galutinis rinkėjų sąrašas buvo sudarytas atlikus pakeitimus po viešos peržiūros ir išplatintas rinkimų apylinkėse, remiantis Liberijos Respublikos Nacionalinės rinkimų komisijos reikalavimais.

 

„Neurotechnology“ direktorius Irmantas Naujikas

 

„Mano nuomone, rinkėjų tapatybės valdymo projektas Liberijos Respublikoje buvo labai sėkmingas“, – sakė „Neurotechnology“ direktorius Irmantas Naujikas. „Nacionalinės rinkimų komisijos ir mūsų partnerio „Laxton“ dėka, galėjome įsitraukti į projektą nuo pat pradžių ir kartu numatyti artėjančius iššūkius bei pasiūlyti tinkamus sprendimus. Taip galėjome įvertinti riziką ir pasiekti puikius rezultatus itin operatyviai“, – teigė jis.

Bendrovė „Laxton“ buvo pagrindinė rangovė, suteikusi techninę įrangą, kurią sudarė specialiai pritaikyti biometriniai rinkėjų registravimo įrenginiai, techninis aptarnavimas vietoje, operatorių mokymai, logistikos valdymas bei kitos profesionalios paslaugos. Glaudus abiejų įmonių bendradarbiavimas buvo svarbus siekiant sudaryti patikimą biometrinį rinkėjų registrą.

 

„MegaMatcher“ produktų linija

„Neurotechnology“ sukurta „MegaMatcher“ programinė įranga užtikrina aukštą asmens biometrinio identifikavimo patikimumą ir greitį valstybinio masto projektuose. Liberijos  Respublikos visuotiniams rinkimams šie „MegaMatcher“ produktai buvo naudojami kuriant rinkėjų valdymo sistemą. Sprendimą sudarė du pagrindiniai komponentai: biometrinio rinkėjų registravimo programinė įranga, skirta surinkti rinkėjų biografinius ir biometrinius duomenis, ir rinkėjų valdymo programinė įranga, kuri leido sujungti rinkėjų duomenis į vientisą rinkėjų registrą, biometrijos pagalba pašalinti dublikatus bei nepilnamečių rinkėjų įrašus ir suformuoti galutinius rinkėjų sąrašus visuotiniams ir vietos rinkimams.

„MegaMatcher“ produktų linija gali būti pritaikyta rinkimams, asmens tapatybės dokumentų išdavimui, sienų kontrolei, kriminalistikai ir kitoms vyriausybinėms bei verslo sritims.

 

Apie „Neurotechnology“

„Neurotechnology“ specializuojasi kuriant algoritmus ir programinę įrangą, paremtą giliaisiais neuroniniais tinklais ir dirbtinio intelekto technologijomis. Bendrovė įkurta 1990 metais Vilniuje ir nuo tada, kai pirmą kartą buvo išleista pirštų atspaudų atpažinimo sistema, ji pateikė daugiau kaip 200 naujų produktų ir jų atnaujinimų, o šiais metais buvo tituluota „Lietuvos metų dirbtinio intelekto (AI) įmone“. Įmonė siūlo ir daugiau DI sprendimų, pagrįstų teksto ir vaizdų analize, kurie gali būti pritaikyti įvairiems verslo ar valdžios institucijų poreikiams.

Bendrovės „Neurotechnology“ sukurtus algoritmus ir sprendimus naudoja daugiau kaip 3 tūkst. įmonių iš 140 pasaulio valstybių. Bendrovės algoritmai kasmet pasiekia aukštus rezultatus nepriklausomuose technologijų vertinimuose ir konkursuose, įskaitant „NIST MINEX“, „PFT“, „FRVT“, „IREX“ bei „FVC-onGoing“.