Gyvybės mokslai

Vilniuje surengtas prestižinis Europos biotechnologijų forumas „EFIB“: subūrė aukščiausio lygio sektoriaus atstovus

2022/10/28

Spalio 26-27 dienomis į Vilnių susirinko per 300 Lietuvos ir užsienio pramoninių biotechnologijų lyderių – jie dalyvavo jau 15 kartą rengiamame prestižiniame Europos biotechnologijų forume „EFIB 2022“, pristatančiame sektoriaus naujoves. Organizuoti aukščiausio lygio tarptautinį renginį Vilnius pasirinktas dėl sektoriaus augimui palankios ekosistemos bei patogios miesto infrastruktūros. Konferencija taip pat prisidėjo prie rudenį pristatyto technologijų ir gyvybės mokslų sritis vienijančio prekės ženklo  „Vilnius Techfusion“ stiprinimo.

 

Luko Balandžio nuotrauka

 

Svarbus įvertinimas miestui

„Tai neabejotinai vienas svarbiausių biotechnologijų sektoriaus renginių visoje Europoje, suburiantis aukščiausio lygio verslo, mokslo, inovacijų atstovus, tad jo atėjimas į Vilnių – didelis įvertinimas mūsų mieste gyvuojančiai ekosistemai. Po pernai Vienoje vykusios konferencijos Lietuvos sostinė šių metų renginiui pasirinkta neatsitiktinai – galime didžiuotis savo lyderyste gyvybės mokslų vystymo srityje, taip pat sektoriaus augimui palankia ekosistema ir aukštos kvalifikacijos talentais“, – sako agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

„Vilnius, kuriame sparčiai auga biotechnologijų sektorius, buvo pirmasis „EFIB“ pasirinkimas tarptautiniam forumui surengti. Jo metu delegatai iš visos Europos tradiciškai suvienijo savo aistrą mokslui ir verslui. Vieningą mūsų balsą – nuo pradedančių įmonių iki tarptautinių bendrovių – išgirdo politikos formuotojai, investuotojai, pažangiausiomis biotechnologijomis besidominti bendruomenė. Esame tikri, kad į ateitį orientuotas reguliavimas atveria kelią investicijoms, darbo vietų kūrimui bei mažų ir vidutinių įmonių augimui ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų“, – sako „EFIB“ forumo organizuojančios Europos bioindustrijų asociacijos „EuropaBio“ generalinis direktorius dr. Claire Skentelbery.

Biotechnologijos – vienas iš lyderiaujančių sektorių verslo ekosistemoje. Rudenį miestas pristatė naują prekės ženklą „Vilnius TechFusion“, apjungusį informacinių bei finansinių technologijų įmones, žaidimų, lazerių, biotechnologijų kūrėjus ir investuotojus. „Vilnius TechFusion“ siekia gerinti miesto įvaizdį užsienyje, pritraukti daugiau investicijų ir kvalifikuotų užsienio specialistų, taip pat paskatinti šių verslų tarpusavio sinergiją bei naujų produktų kūrimą. „EFIB“ konferencijos dalyviai daugiau apie „Vilnius TechFusion“ sužinoti galėjo aplankę projekto stendą.

Startuolių pripažinimas

Tarp žinomiausių užsienio biotechnologijų ekspertų konferencijoje pranešimus taip pat skaitė Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė, „Biomatter Designs“ vadovas Laurynas Karpus, Europos Parlamento narys Juozas Olekas bei miestą pasiekimais garsinantis Vilniaus universiteto profesorius Virginijus Šikšnys, vienas genų redagavimo technologijos  CRISPR-Cas9 pradininkų pasaulyje, už savo atradimus apdovanotas prestižinėmis premijomis.

Dalyvauti renginyje pakviesti ir novatoriški Europos startuoliai. Jie savo idėjas pristatė specialioje „Startup Village“ zonoje, kur turėjo galimybę susipažinti su investuotojais bei užmezgti vertingas pažintis. Šiemet po atrankos į finalą pateko ir savo stendus šioje zonoje  pristatė 16 startuolių iš Vokietijos, Austrijos, Nyderlandų, Estijos, Jungtinės Karalystės, Belgijos ir Lietuvos. Iš viso lietuviškus produktus pristatė trys startuoliai – „Cumulatis“, „Innosensus“ ir „Integral Solutions“.

Startuolio „Cumulatis“ mentorius profesorius Renaldas Urniežius džiaugiasi, kad forumas į Vilnių pritraukė tarptautinių ekspertų ir tyrėjų, kurie dalinosi savo patirtimi bei patarimais su bendruomene: „Buvo įdomu išgirsti, kuo gyvena konferencijos dalyviai, kokios naujausios tendencijos formuojasi pasaulinėje pramoninės biotechnologijos ekosistemoje, su kokiais iššūkiais susiduriama ir kokie ketinimai yra juos spręsti. Esu dėkingas organizatoriams už puikų renginį ir suteiktą galimybę gyvai pabendrauti su kolegomis iš įvairių pasaulio šalių.“

 

Luko Balandžio nuotrauka

 

Suburia aukščiausio lygio specialistus

Jau penkioliktus metus vykstantis „EFIB“ forumas yra pagrindinė Europoje vykstanti konferencija, skirta aptarti ekonominiam ir ekologiniam žemyno indėliui į pramonines biotechnologijas, bioekonomikos inovacijas bei gamybą. Daugiau kaip 300 renginio dalyvių – aukšto lygmens sprendimų priėmėjai: nuo startuolių, pristatančių pažangiausias technologijas, iki tarptautinių gamintojų, siekiančių patenkinti pasaulinę produktų paklausą įvairiuose sektoriuose.

Renginys kasmet suburia mokslininkus, politikos atstovus, akademinę bendruomenę, reguliavimo institucijas, pasaulines organizacijas ir vietos lyderius, kuriančius tvarios visuomenės pagrindus. Po konferencijos Vilniuje, lapkričio 30 d., „EFIB“ surengs susitikimą Lietuvos nuolatinėje ES atstovybėje Briuselyje, kur miesto pozicija bus pristatyta Europos politikos formuotojams.

Pasauliui pereinant prie tvarios ekonomikos, su šiuo pokyčiu kinta ir įvairios gamybos bei pramonės sritys. Anot ekspertų, biologinė gamyba (angl. biomanufacturing) jau kuris laikas yra Europos ekonomikos dalis, tačiau dabar ji tampa naujos kartos ekonomikos dalimi. Pasitelkus biologijos mokslą, atsiveria durys naujiems produktams ir jų gamybos procesams. Tai užtikrina didesnį tvarumą – mažina vandens, energijos, atliekų, kenksmingų procesų komponentų kiekį ir saugo biologinę įvairovę.

 

Luko Balandžio nuotrauka