Lazeriai

Lietuvių kurtas lazeris – pripažintas geriausiu pasaulyje

2024/02/01

Sausio 31 d. vakare lietuvių lazerių kūrėjams „Ekspla“ buvo įteiktas lazerių pramonės „oskaras“ – prestižinis „SPIE Prism Awards 2024“ apdovanojimas už geriausią lazerį „FemtoLux 30“. Lietuvos lazerių bendruomenėje tai yra tik antrasis apdovanojimas, 2010 m. pirmasis pelnytas irgi „Ekspla“ komandos.

 

Akimirka iš apdovanojimų

 

„FemtoLux 30“ turi ypatingą istoriją. Jis ne tik su griausmu įsiveržė į naują pramoninių lazerių rinką, bet padarė tai ypatingu būdu – pasiūlė niekur nematytą inovaciją lazerių pasaulyje. Jis yra pirmasis lazeris, vėsinamas ne vandeniu, o freonu – technologija, iki šiol taikyta puslaidininkių ir karinėje pramonėje. „FemtoLux 30“ jau yra pelnęs vartotojų pripažinimą ir yra naudojamas tiek pramonėje, polimerų, metalų, stiklo, silicio ir kitų medžiagų apdirbimui, tiek moksliniuose tyrimuose.

 

Tai yra neeilinis „Eksplos“ pasiekimas ir daugiau nei 30 metų įdirbio įvertinimas. „Bet koks iššūkis gali būti priimtas, didelės pergalės gali būti pasiektos tik dirbant, kuriant kartu“, – ceremonijos metu pažymėjo Aldas Juronis, „Ekspla“ generalinis direktorius. „Šis laimėjimas tik dar kartą įrodo, kad mūsų komanda sugeba kurti inovatyviausius produktus, kuriuos įvertina ne tik klientai, bet ir rinkos ekspertai.“

 

„Prism Awards“ apdovanojimai kasmet įteikiami lazerių, fotonikos ar optikos įmonėms už jų inovatyviausius metų gaminius. Konkurse varžosi įmonės iš viso pasaulio. 2024 m. apdovanojimai vyko 16-ąjį kartą.

 

Šis fotonikos ir lazerių sektoriaus konkursas prilyginamas kino industrijos „Oskarams“. Apdovanojimai yra kasmetinės, pasaulinės „Photonics West“ (JAV), organizuojamos Tarptautinės optikos ir fotonikos draugijos (angl. SPIE, the international society for optics and photonics) konferencijos ir parodos kulminacija.

 

Įmonės gaminami lazeriai į šių apdovanojimų finalistų gretas yra patekę tris kartus. 2010 m. „Ekspla“ mokslinių lazerių kategorijoje gavo aukščiausią „Prism Awards“ įvertinimą už sukurtą NT200 lazerinę sistemą.